pies

Zwierzaki – porady, ciekawostki

Każda osoba posiadająca w domu czworonożnego przyjaciela, wiedzieć powinna, że pies to nie tylko radość, ale również wiążące się z nim obowiązki. Najistotniejsze to karmienie i wyprowadzanie na spacery, ale nie jedyne. Bez większego znaczenia czy pies jest mały, duży, rasowy czy też kundelek, od momentu decyzji o posiadaniu kudłatego przyjaciela ponosi się za niego odpowiedzialność. Tego, że pupila wyprowadza się na smyczy i w kagańcu, nie trzeba nikomu tłumaczyć, ale w przypadku gdy pies należy do agresywnej rasy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na jego posiadanie. Właściciele psów mają także obowiązek sprzątania nieczystości po swoich pupilach na chodniku, czy też na trawniku w parku. W przypadku, gdy właściciel czworonoga nie usunie tego, co pozostawił jego ulubieniec, może zostać ukarany mandatem. Należy również pamiętać, że każdy piesek powyżej 3. miesiąca życia podlega szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Z kolei właściciele swoich mruczących pupili, choć żyją pod jednym dachem z kotem od setek lat, to tak naprawdę mogą się tylko domyślać, czego potrzebuje ich ulubieniec, często ze względu na złe interpretowanie zachowania, bowiem koty zawsze chodzą swoimi drogami i należą do upartych zwierząt. Koty same dbają o swój wygląd, używając do tego ostrego jak tarka języczka. Podczas lizania futerka, pozbywają się martwych włosów i rozczesują sierść, ale też masują skórę (zwłaszcza latem, gdyż prowadzi to do schłodzenia ciała). Koty poprzez mruczenie dają sygnał zadowolenia, przyjacielskich zamiarów i poczucia bezpieczeństwa.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Psy i koty wbrew poglądom mogą się polubić i nie muszą być wcale naturalnymi wrogami. Łatwiej jest wprowadzić kociaka do domu, który zamieszkuje już pies. W odwrotnym przypadku oswojenie może zająć dużo czasu. Można nawet lekko przyciąć kotkowi pazurki, by nie podrapał delikatnego psiego noska, ponieważ pierwsze spotkania często kończą się fiaskiem i powinny być powtarzane aż do skutku. Koty i psy chętnie się uczą, a zatem można wykorzystać ich naturalne zdolności i nauczyć je choćby podawania łapki.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *